VANLED52NFW/PCS2
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
RAB VANLED52NFW/PCS2 Vandal-Resistant LED Fixture delivers 8,232 lumens at 52 watts with 151.9 lm/W efficacy. Features a 4000K neutral CCT, 83 CRI, and a vandal-resistant polycarbonate flat lens. Die-cast aluminum housing with IP66 rating for wet locations. Includes 277V swivel photocell and 0-10V dimming driver. 100,000-hour L70 lifespan. Equivalent to 150W metal halide.
MODEL VANLED52NFW/PCS2
BRAND
each
UPC
Contact supplier for technical support on: 888-722-1000
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
120V
0.47A
208V
0.27A
240V
0.24A
277V
0.21A
Air Tight
Housing certified Air Tight as per ASTM E283
Cold Weather Starting
The minimum starting temperature is -40C (-40F)
Color Accuracy
83 CRI
Color Stability
RAB LEDs exceed industry standards for chromatic stability
Color temp
4000
DLC Listed
Canopy Lighting)
DLC Type
DLC Premium
DLC Version
5.1
Driver
0.21A
Efficacy
151.9
Finish
White
Height
6.1
Hours
IP Rating
Ingress protection rating of IP66 for dust and water
L70 Lifespan
100,000 Hours
Lamp Info
LED
LEDs
Long-life, high-efficacy, surface-mount LEDs
Length
Lens
Vandal-resistant polycarbonate textured opaque for low glare flat lens
Lumens
8,232 lm
Maximum Ambient Temperature
Suitable for use in up to 40C (104F)
Photocell
277V Swivel photocell included. Photocell is compatible with 208V-277V.
Power Factor
99.65% at 120V, 94.48% at 277V
Rated Power
52W
Rated power
54.2
THD
3.52% at 120V, 6.08% at 277V
UL Listed
Suitable for Wet Locations. Covered Ceiling Mount Only.
Volume
Wattage Equivalency
Equivalent to 150W Metal Halide