VANLED52NW
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
RAB VANLED52NW Vandal-Resistant LED Fixture delivers 8,064 lumens at 52W with 147.4 lm/W efficacy. Features a die-cast aluminum housing, polycarbonate drop lens, and IP66 rating for wet locations. Includes 0-10V dimming driver, 100,000-hour L70 lifespan, and 5-year warranty. Equivalent to 150W metal halide.
MODEL VANLED52NW
Returnable: See conditions
120V
0.47A
208V
0.27A
240V
0.24A
277V
0.21A
Color Accuracy
83 CRI
Color temp
4000
Driver
0.21A
Efficacy
147.4
Finish
White
Lens
Vandal-resistant polycarbonate textured opaque for low glare drop lens
Lumens
8,064 lm
Maximum Ambient Temperature
Suitable for use in up to 40C (104F)
Power Factor
99.66% at 120V, 94.39% at 277V
Rated Power
52W
Rated power
54.7
THD
3.42% at 120V, 6.21% at 277V
Wattage Equivalency
Equivalent to 150W Metal Halide