VANLED52YFW
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
RAB VANLED52YFW Vandal-Resistant LED Fixture delivers 52W (54.4W actual) and 7,735 lumens at 142.2 lm/W efficacy. Features a 3000K warm color temperature, 83 CRI, and a vandal-resistant polycarbonate textured opaque flat lens. Die-cast aluminum housing with IP66 rating for wet locations. Includes 0-10V dimming driver dimming to 10%. Equivalent to 150W metal halide. 100,000-hour L70 lifespan. 5-Year No-Compromise Warranty.
MODEL VANLED52YFW
Returnable: See conditions
120V
0.47A
208V
0.27A
240V
0.24A
277V
0.21A
Color Accuracy
83 CRI
Color temp
3000
Driver
0.21A
Efficacy
142.2
Finish
White
Lens
Vandal-resistant polycarbonate textured opaque for low glare flat lens
Lumens
7,735 lm
Maximum Ambient Temperature
Suitable for use in up to 40C (104F)
Power Factor
99.65% at 120V, 94.48% at 277V
Rated Power
52W
Rated power
54.4
THD
3.52% at 120V, 6.08% at 277V
Wattage Equivalency
Equivalent to 150W Metal Halide