VANLED52YW
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
RAB VANLED52YW Vandal-Resistant LED Fixture delivers 7,478 lumens at 52W with 138.6 lm/W efficacy. Features a 3000K warm CCT, 83 CRI, and 0-10V dimming down to 10%. The die-cast aluminum housing with polycarbonate drop lens is IP66 rated for wet locations and includes (4) 1/2" NPS conduit entries. Equivalent to 150W metal halide. 100,000-hour L70 lifespan. DLC listed for canopy lighting.
MODEL VANLED52YW
Returnable: See conditions
120V
0.47A
208V
0.27A
240V
0.24A
277V
0.21A
Color Accuracy
83 CRI
Color temp
3000
Driver
0.21A
Efficacy
138.6
Finish
White
Lens
Vandal-resistant polycarbonate textured opaque for low glare drop lens
Lumens
7,478 lm
Maximum Ambient Temperature
Suitable for use in up to 40C (104F)
Power Factor
99.66% at 120V, 94.39% at 277V
Rated Power
52W
Rated power
53.9
THD
3.42% at 120V, 6.21% at 277V
Wattage Equivalency
Equivalent to 150W Metal Halide