VANLED65FFR
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
RAB VANLED65FFR Vandal-Resistant LED Fixture delivers 8,504 lumens at 65W with 137.2 lm/W efficacy. Features a vandal-resistant polycarbonate frosted flat lens, die-cast aluminum housing, IP66 rating, and 0-10V dimming. Suitable for wet locations, ceiling mount only. DLC listed for canopy lighting. Equivalent to 200W metal halide. 100,000-hour L70 lifespan. 5-Year No-Compromise Warranty.
MODEL VANLED65FFR
BRAND
each
UPC
Contact supplier for technical support on: 888-722-1000
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
120V
0.55A
208V
0.32A
240V
0.27A
277V
0.24A
Air Tight
Housing certified Air Tight as per ASTM E283
Cold Weather Starting
The minimum starting temperature is -40C (-40F)
Color Accuracy
84 CRI
Color Stability
RAB LEDs exceed industry standards for chromatic stability
Color temp
5000
DLC Listed
Canopy Lighting)
DLC Type
DLC Premium
DLC Version
5.1
Driver
0.24A
Efficacy
137.2
Finish
Bronze
Height
6.1
Hours
IP Rating
Ingress protection rating of IP66 for dust and water
L70 Lifespan
100,000 Hours
Lamp Info
LED
LEDs
Long-life, high-efficacy, surface-mount LEDs
Length
Lens
Vandal-resistant polycarbonate textured opaque for low glare frosted flat lens
Lumens
8,504 lm
Maximum Ambient Temperature
Suitable for use in up to 55C (131F)
Power Factor
99.7% at 120V, 94.56% at 277V
Rated power
62
Rated Power
65W
THD
2.49% at 120V, 6.93% at 277V
UL Listed
Suitable for Wet Locations. Covered Ceiling Mount Only.
Volume
Wattage Equivalency
Equivalent to 200W Metal Halide