VANLED65NFFRW
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
RAB VANLED65NFFRW Vandal-Resistant LED Fixture delivers 8,714 lumens at 65W with 139.9 lm/W efficacy. Features a 4000K neutral CCT, 84 CRI, and a vandal-resistant polycarbonate textured opaque flat frosted lens. Die-cast aluminum housing is IP66 rated for wet locations and UL listed for covered ceiling mount. Includes 0-10V dimming driver, 100,000-hour L70 lifespan, and 5-year warranty.
MODEL VANLED65NFFRW
Returnable: See conditions
120V
0.55A
208V
0.32A
240V
0.27A
277V
0.24A
Color temp
4000
Driver
0.24A
Efficacy
139.9
Finish
White
Height
6.1
Lens
Vandal-resistant polycarbonate textured opaque for low glare frosted flat lens
Lumens
8,714 lm
Maximum Ambient Temperature
Suitable for use in up to 55C (131F)
Power Factor
99.7% at 120V, 94.56% at 277V
Rated Power
65W
Rated power
62.3
THD
2.49% at 120V, 6.93% at 277V
Wattage Equivalency
Equivalent to 200W Metal Halide