VANLED65YFFR
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
MODEL VANLED65YFFR
Returnable: See conditions
120V
0.55A
208V
0.32A
240V
0.27A
277V
0.24A
Color temp
3000
Driver
0.24A
Efficacy
131.7
Finish
Bronze
Height
6.1
Lens
Vandal-resistant polycarbonate textured opaque for low glare frosted flat lens
Lumens
8,092 lm
Maximum Ambient Temperature
Suitable for use in up to 55C (131F)
Power Factor
99.7% at 120V, 94.56% at 277V
Rated Power
65W
Rated power
61.4
THD
2.49% at 120V, 6.93% at 277V
Wattage Equivalency
Equivalent to 200W Metal Halide