VANLED65YFRW/480/PCS4
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
RAB VANLED65YFRW/480/PCS4 Vandal-Resistant LED Fixture delivers 7,423 lumens at 65W with 124.6 lm/W efficacy. Features a 3000K warm CCT, 85 CRI, and a vandal-resistant polycarbonate frosted drop lens. Die-cast aluminum housing is IP66 rated for wet locations and includes a 480V swivel photocell. 0-10V dimming driver dims to 10%. Equivalent to 200W metal halide. 100,000-hour L70 lifespan. 5-Year No-Compromise Warranty.
MODEL VANLED65YFRW/480/PCS4
Color Accuracy
85 CRI
Color temp
3000
Driver
0.13A
Efficacy
124.6
Finish
White
Height
6.1
Lens
Vandal-resistant polycarbonate textured opaque for low glare frosted drop lens
Lumens
7,423 lm
Maximum Ambient Temperature
Suitable for use in up to 55C (131F)
Photocell
480V Swivel photocell included. Photocell is only compatible with 480V.
Power Factor
98.14% at 480V
Rated Power
65W
Rated power
59.6
THD
9.03% at 480V
Wattage Equivalency
Equivalent to 200W Metal Halide