VANLED65YFW/480/PCS4
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
RAB VANLED65YFW/480/PCS4 Vandal-Resistant LED Fixture delivers 8,720 lumens at 65W with 145.1 lm/W efficacy. Features a 3000K warm CCT, 84 CRI, and a vandal-resistant polycarbonate lens. Operates on 480V with included 480V swivel photocell and 0-10V dimming driver. Die-cast aluminum housing is IP66 rated for wet locations and certified air tight. Equivalent to 200W metal halide with a 100,000-hour L70 lifespan.
MODEL VANLED65YFW/480/PCS4
Color temp
3000
Driver
0.13A
Efficacy
145.1
Finish
White
Height
6.1
Lens
Vandal-resistant polycarbonate textured opaque for low glare flat lens
Lumens
8,720 lm
Maximum Ambient Temperature
Suitable for use in up to 40C (104F)
Photocell
480V Swivel photocell included. Photocell is only compatible with 480V.
Power Factor
98.17% at 480V
Rated Power
65W
Rated power
60.1
THD
7.71% at 480V
Wattage Equivalency
Equivalent to 200W Metal Halide