VANLED75FR
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
RAB VANLED75FR Vandal-Resistant LED Fixture delivers 9,004 lumens at 75W with 128.8 lm/W efficacy. Features a die-cast aluminum housing, vandal-resistant polycarbonate frosted drop lens, and IP66 rating for wet locations. Includes 0-10V dimming driver, 100,000-hour L70 lifespan, and 5-year warranty. Equivalent to 250W metal halide.
MODEL VANLED75FR
Returnable: See conditions
120V
0.63A
208V
0.36A
240V
0.32A
277V
0.27A
Color temp
5000
Driver
0.27A
Efficacy
128.8
Finish
Bronze
Height
6.3
Length
13.3
Lens
Vandal-resistant polycarbonate textured opaque for low glare frosted drop lens
Lumens
9,004 lm
Maximum Ambient Temperature
Suitable for use in up to 55C (131F)
Power Factor
99.77% at 120V, 95.68% at 277V
Rated Power
75W
Rated power
69.9
THD
2.53% at 120V, 5.72% at 277V
Volume
0.66
Wattage Equivalency
Equivalent to 250W Metal Halide