VANLED75FW
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
RAB VANLED75FW Vandal-Resistant LED Fixture delivers 10,493 lumens at 148.5 lm/W efficacy. Rated 75W, 5000K cool white, 84 CRI, and 120-277V input. Features a vandal-resistant polycarbonate flat lens, die-cast aluminum housing, IP66 rating, and 0-10V dimming (dims to 10%). Equivalent to 250W metal halide. UL listed for wet locations, DLC listed, and backed by a 5-year warranty.
MODEL VANLED75FW
Returnable: See conditions
120V
0.63A
208V
0.36A
240V
0.32A
277V
0.27A
Color temp
5000
Driver
0.27A
Efficacy
148.5
Finish
White
Height
6.3
Length
13.3
Lens
Vandal-resistant polycarbonate textured opaque for low glare flat lens
Lumens
10,493 lm
Maximum Ambient Temperature
Suitable for use in up to 40C (104F)
Power Factor
99.77% at 120V, 95.99% at 277V
Rated Power
75W
Rated power
70.7
THD
2.53% at 120V, 5.53% at 277V
Volume
0.66
Wattage Equivalency
Equivalent to 250W Metal Halide