VANLED75NFFRW
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
RAB VANLED75NFFRW Vandal-Resistant LED Fixture delivers 9,754 lumens at 75W with 137.5 lm/W efficacy. Features a 4000K neutral CCT, 84 CRI, and a vandal-resistant polycarbonate textured opaque frosted flat lens. Die-cast aluminum housing with IP66 rating for wet locations. Includes 0-10V dimming driver, dims to 10%. Equivalent to 250W metal halide. 100,000-hour L70 lifespan. 5-Year No-Compromise Warranty.
MODEL VANLED75NFFRW
BRAND
each
UPC
Contact supplier for technical support on: 888-722-1000
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
120V
0.63A
208V
0.36A
240V
0.32A
277V
0.27A
Air Tight
Housing certified Air Tight as per ASTM E283
Cold Weather Starting
The minimum starting temperature is -40C (-40F)
Color Accuracy
84 CRI
Color Stability
RAB LEDs exceed industry standards for chromatic stability
Color temp
4000
DLC Listed
Canopy Lighting)
DLC Type
DLC Premium
DLC Version
5.1
Driver
0.27A
Efficacy
137.5
Finish
White
Height
6.3
Hours
IP Rating
Ingress protection rating of IP66 for dust and water
L70 Lifespan
100,000 Hours
Lamp Info
LED
LEDs
Long-life, high-efficacy, surface-mount LEDs
Length
13.3
Lens
Vandal-resistant polycarbonate textured opaque for low glare frosted flat lens
Lumens
9,754 lm
Maximum Ambient Temperature
Suitable for use in up to 55C (131F)
Power Factor
99.77% at 120V, 95.79% at 277V
Rated Power
75W
Rated power
70.9
THD
2.5% at 120V, 5.79% at 277V
UL Listed
Suitable for Wet Locations. Covered Ceiling Mount Only.
Volume
0.66
Wattage Equivalency
Equivalent to 250W Metal Halide