VANLED75NFW
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
RAB VANLED75NFW Vandal-Resistant LED Fixture delivers 10,621 lumens at 150.4 lm/W efficacy. Rated 75W, 4000K neutral white, 83 CRI, and 120-277V input. Features a die-cast aluminum housing with polycarbonate flat lens, IP66 rating, and 0-10V dimming. UL listed for wet locations, DLC listed, and backed by a 5-year warranty.
MODEL VANLED75NFW
Returnable: See conditions
120V
0.63A
208V
0.36A
240V
0.32A
277V
0.27A
Color Accuracy
83 CRI
Color temp
4000
Driver
0.27A
Efficacy
150.4
Lens
Vandal-resistant polycarbonate textured opaque for low glare flat lens
Lumens
10,621 lm
Maximum Ambient Temperature
Suitable for use in up to 40C (104F)
Power Factor
99.75% at 120V, 95.72% at 277V
Rated Power
75W
Rated power
70.6
THD
2.6% at 120V, 5.93% at 277V
Wattage Equivalency
Equivalent to 250W Metal Halide