VANLED75YFFRW
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
RAB VANLED75YFFRW Vandal-Resistant LED Fixture delivers 9,058 lumens at 129.5 lm/W efficacy. Rated 75W with 3000K warm color temperature and 84 CRI. Die-cast aluminum housing with vandal-resistant polycarbonate frosted flat lens. Universal 120-277V input with 0-10V dimming (dims to 10%). IP66 rated for wet locations. DLC listed. 100,000-hour L70 lifespan. Equivalent to 250W metal halide.
MODEL VANLED75YFFRW
Returnable: See conditions
120V
0.63A
208V
0.36A
240V
0.32A
277V
0.27A
Color temp
3000
Driver
0.27A
Efficacy
129.5
Lens
Vandal-resistant polycarbonate textured opaque for low glare frosted flat lens
Lumens
9,058 lm
Maximum Ambient Temperature
Suitable for use in up to 55C (131F)
Power Factor
99.76% at 120V, 95.66% at 277V
Rated Power
75W
Rated power
69.9
THD
2.47% at 120V, 5.57% at 277V
Wattage Equivalency
Equivalent to 250W Metal Halide