VANLED75YFRW/480/PCS4
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
RAB VANLED75YFRW/480/PCS4 Vandal-Resistant LED Fixture delivers 8,815 lumens at 75W with 123.4 lm/W efficacy. The 3000K warm light (84 CRI) is diffused by a frosted polycarbonate drop lens. Die-cast aluminum housing is IP66 rated for wet locations and includes a 480V swivel photocell. Driver supports 0-10V dimming down to 10%. Equivalent to 250W metal halide. 100,000-hour L70 lifespan. 5-Year No-Compromise Warranty.
MODEL VANLED75YFRW/480/PCS4
Color temp
3000
Driver
0.15A
Efficacy
123.4
Height
6.1
Lens
Vandal-resistant polycarbonate textured opaque for low glare frosted drop lens
Lumens
8,815 lm
Maximum Ambient Temperature
Suitable for use in up to 55C (131F)
Photocell
480V Swivel photocell included. Photocell is only compatible with 480V.
Power Factor
98.67% at 480V
Rated Power
75W
Rated power
71.4
THD
8.31% at 480V
Wattage Equivalency
Equivalent to 250W Metal Halide