VANLED75YFW
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
RAB VANLED75YFW Vandal-Resistant LED Fixture delivers 9,980 lumens at 140.9 lm/W efficacy. Rated 75W, 3000K warm white, 84 CRI, with 0-10V dimming down to 10%. Die-cast aluminum housing with polycarbonate vandal-resistant lens. IP66 rated for wet locations. 100,000-hour L70 lifespan. Equivalent to 250W metal halide. DLC listed. 5-Year No-Compromise Warranty.
MODEL VANLED75YFW
Returnable: See conditions
120V
0.63A
208V
0.36A
240V
0.32A
277V
0.27A
Color temp
3000
Driver
0.27A
Efficacy
140.9
Lens
Vandal-resistant polycarbonate textured opaque for low glare flat lens
Lumens
9,980 lm
Maximum Ambient Temperature
Suitable for use in up to 40C (104F)
Power Factor
99.77% at 120V, 95.9% at 277V
Rated Power
75W
Rated power
70.8
THD
2.52% at 120V, 5.69% at 277V
Wattage Equivalency
Equivalent to 250W Metal Halide