VANLED75YW
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
RAB VANLED75YW Vandal-Resistant LED Fixture delivers 9,818 lumens at 75W with 140 lm/W efficacy. Features a 3000K warm CCT, 84 CRI, and a vandal-resistant polycarbonate drop lens. Die-cast aluminum housing with IP66 rating for wet locations. Includes 0-10V dimming driver and 100,000-hour L70 lifespan. Equivalent to 250W metal halide. DLC listed.
MODEL VANLED75YW
Returnable: See conditions
120V
0.63A
208V
0.36A
240V
0.32A
277V
0.27A
Color temp
3000
Driver
0.27A
Efficacy
140
Hours
100000
Lens
Vandal-resistant polycarbonate textured opaque for low glare drop lens
Lumens
9,818 lm
Maximum Ambient Temperature
Suitable for use in up to 40C (104F)
Power Factor
99.76% at 120V, 95.62% at 277V
Rated Power
75W
Rated power
70.1
THD
2.54% at 120V, 5.8% at 277V
Wattage Equivalency
Equivalent to 250W Metal Halide