VXLED26DG/PCS
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
RAB VXLED26DG/PCS LED Vaporproof Fixture delivers 2,004 lumens at 73.9 lm/W efficacy with a 4900K cool color temperature. The 26W fixture features a die-cast aluminum housing, frosted globe, and shot-blasted guard. Includes a 120V swivel photocell. UL listed for wet locations. 100,000-hour L70 lifespan. 5-Year No-Compromise Warranty.
MODEL VXLED26DG/PCS
BRAND
each
UPC
Contact supplier for technical support on: 888-722-1000
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
120V
0.25A
Ambient Temperature
Suitable for use in up to 40C (104F)
Cold Weather Starting
The minimum starting temperature is -40C (-40F)
Color Accuracy
68 CRI
Color Consistency
7-step MacAdam Ellipse binning to achieve consistent fixture-to-fixture color
Color temp
4900
Driver
Constant Current, 100V-277V, 50/60 Hz, 0.48 Amp, Power Factor 97.9%.
Efficacy
73.9 lm/W
Finish
Natural shot blasted aluminum
Gaskets
High-temperature silicone
Globes and Guards
Vaporproof LEDs are compatible with RAB Globes and Guards
Green Technology
Mercury and UV free. RoHS-compliant components.
Guard and Globe
Shot blasted guard with frosted globe
Height
13.5
Housing
All die-cast aluminum construction
L70 Lifespan
100,000 Hours
Lamp Info
LED
LED
Multi-chip 26W high-output, long-life LED
Length
6.8
Lifespan
100,000-Hour LED lifespan based on IES LM-80 results and TM-21 calculations
Lumens
2,004 lm
Mounting
(3) 3/4" NPS conduit entry points
Photocell
120V Swivel photocell included. Photocell is only compatible with 120V.
Rated Power
26W