WPLED80NW/480
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
RAB WPLED80NW/480 LED Wall Pack delivers 9,908 lumens at 118.2 lm/W efficacy, consuming 80W. The 4000K neutral white light (75 CRI) is ideal for building perimeters and security lighting. Precision die-cast aluminum housing with tempered glass lens, IP66 rated for wet locations. DLC Listed (PNYNWVPA). Replaces up to 400W metal halide. 100,000-hour L70 lifespan. 5-Year No-Compromise Warranty.
MODEL WPLED80NW/480
BRAND
each
UPC
Contact supplier for technical support on: 888-722-1000
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Arm
Die-cast aluminum with wiring access plate
Ballast Volts
480V
BUG Rating
B1 U2 G3
Cold Weather Starting
The minimum starting temperature is -40C (-40F)
Color Accuracy
75 CRI
Color Consistency
3-step MacAdam Ellipse binning to achieve consistent fixture-to-fixture color
Color temp
4000
Cutoff
Standard (15)
DLC Listed
PNYNWVPA
DLC Type
DLC Premium
DLC Version
5.1
Driver
Constant current, Class 1, 347--480V, 50/60 Hz, 4kV Surge Protection, 700mA, 347-480V = 0.26A.
Efficacy
118.2 lm/W
Finish
Formulated for high durability and long-lasting color
Gaskets
High-temperature silicone gaskets, including a wiring plug gasket, seal out moisture
Green Technology
Mercury and UV free. RoHS-compliant components.
Housing
Precision die-cast aluminum housing, lens frame
IP Rating
Ingress protection rating of IP66 for dust and water
L70 Lifespan
100,000 Hours
Lamp Info
LED
LEDs
Two (2) multi-chip, high-output, long-life LEDs
Lens
Tempered glass
Lifespan
100,000-Hour LED lifespan based on IES LM-80 results and TM-21 calculations
Lumens
9,908 lm
Maximum Ambient Temperature
Suitable for use in up to 40C (104F)
Power Factor
89.9% at 480V
Rated Power
80W
Rated power
83.8
Reflector
Specular vacuum metallized polycarbonate
Replacement
Replaces up to 400W Metal Halide
Starting/Operating Amps
480V = 0.26A.
Surge Protection
4kV
THD
10.66% at 480V
Thermal Management
Superior thermal management with external "Air-Flow" fins
UL Listed
Suitable for wet locations
Volume
1.293
Wattage Equivalency
Replaces 320W Metal Halide