WPLED80YW/PCS2
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
RAB WPLED80YW/PCS2 LED Wall Pack delivers 9,940 lumens at 119.2 lm/W, replacing up to 400W metal halide. The 80W fixture features 3000K warm light, 72 CRI, and a 277V swivel photocell. Precision die-cast aluminum housing with tempered glass lens is IP66 rated for wet locations. Includes 100,000-hour LED lifespan and 5-year warranty.
MODEL WPLED80YW/PCS2
Returnable: See conditions
120V
0.25A
208V
0.41A
240V
0.36A
277V
0.31A
BUG Rating
B1 U2 G3
Color Accuracy
72 CRI
Color Consistency
3-step MacAdam Ellipse binning to achieve consistent fixture-to-fixture color
Color temp
3000
Cutoff
Standard (15)
DLC Listed
PW84UQ9B
Driver
Constant Current, Class 2, 2000mA, 100-277V, 50-60Hz, 1.1A, Power Factor 99%
Efficacy
119.2 lm/W
IP Rating
Ingress protection rating of IP66 for dust and water
Lifespan
100,000-Hour LED lifespan based on IES LM-80 results and TM-21 calculations
Lumens
9,940 lm
Maximum Ambient Temperature
Suitable for use in up to 40C (104F)
Photocell
277V Swivel photocell included. Photocell is compatible with 208V-277V.
Power Factor
99.5% at 120V, 93.6% at 277V
Rated Power
80W
Rated power
83.4
Reflector
Specular vacuum metallized polycarbonate
Replacement
Replaces up to 400W Metal Halide
Surge Protection
4kV
THD
5.99% at 120V, 10.03% at 277V
Wattage Equivalency
Replaces 320W Metal Halide