WPLEDFC80/480
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
RAB WPLEDFC80/480 LED Wall Pack delivers 10,087 lumens at 80W with 119.5 lm/W efficacy. This full-cutoff fixture features a precision die-cast aluminum housing, tempered glass lens, and IP66 rating for wet locations. It operates on 480V and replaces up to 400W metal halide. DLC listed with a 100,000-hour L70 lifespan and backed by a 5-year warranty.
MODEL WPLEDFC80/480
Ballast Volts
480V
BUG Rating
B2 U0 G1
Color Consistency
7-step MacAdam Ellipse binning to achieve consistent fixture-to-fixture color
Color temp
5000
Cutoff
Full-cutoff (0)
DLC Listed
PMMES1YR
Driver
Constant Current, Class 2, 2000mA, 100-277V, 50-60Hz, 1.1A, Power Factor 99%
Efficacy
119.5 lm/W
IP Rating
Ingress protection rating of IP66 for dust and water
Lifespan
100,000-Hour LED lifespan based on IES LM-80 results and TM-21 calculations
Lumens
10,087 lm
Maximum Ambient Temperature
Suitable for use in up to 40C (104F)
Power Factor
89.5% at 480V
Rated Power
80W
Rated power
84.4
Reflector
Specular vacuum metallized polycarbonate
Replacement
Replaces up to 400W Metal Halide
Surge Protection
4kV
THD
9.93% at 480V
Wattage Equivalency
Replaces 320W Metal Halide