WPLEDFC80N/480
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
RAB WPLEDFC80N/480 LED Wall Pack delivers 9,977 lumens at 119.5 lm/W efficacy, consuming 80W. This full-cutoff fixture features a precision die-cast aluminum housing, tempered glass lens, and IP66 wet-location rating. It operates on 480V with 4kV surge protection and replaces up to 400W metal halide. The 4000K neutral light has a 75 CRI and 100,000-hour L70 lifespan. DLC listed (PGPMJEBT) with a 5-year warranty.
MODEL WPLEDFC80N/480
BRAND
each
UPC
Contact supplier for technical support on: 888-722-1000
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Arm
Die-cast aluminum with wiring access plate
Ballast Volts
480V
BUG Rating
B1 U0 G1
Cold Weather Starting
The minimum starting temperature is -40C (-40F)
Color Accuracy
75 CRI
Color Consistency
3-step MacAdam Ellipse binning to achieve consistent fixture-to-fixture color
Color temp
4000
Cutoff
Full-cutoff (0)
DLC Listed
PGPMJEBT
DLC Type
DLC Premium
DLC Version
5.1
Driver
Constant Current, Class 2, 2000mA, 100-277V, 50-60Hz, 1.1A, Power Factor 99%
Efficacy
119.5 lm/W
Finish
Formulated for high durability and long-lasting color
Gaskets
High-temperature silicone gaskets, including a wiring plug gasket, seal out moisture
Green Technology
Mercury and UV free. RoHS-compliant components.
Housing
Precision die-cast aluminum housing, lens frame
IP Rating
Ingress protection rating of IP66 for dust and water
L70 Lifespan
100,000 Hours
Lamp Info
LED
LEDs
Two (2) multi-chip, high-output, long-life LEDs
Lens
Tempered glass
Lifespan
100,000-Hour LED lifespan based on IES LM-80 results and TM-21 calculations
Lumens
9,977 lm
Maximum Ambient Temperature
Suitable for use in up to 40C (104F)
Power Factor
89.5% at 480V
Rated Power
80W
Rated power
83.5
Reflector
Specular vacuum metallized polycarbonate
Replacement
Replaces up to 400W Metal Halide
Surge Protection
4kV
THD
9.93% at 480V
Thermal Management
Superior thermal management with external "Air-Flow" fins
UL Listed
Suitable for wet locations
Volume
1.293
Wattage Equivalency
Replaces 320W Metal Halide