WPLEDFC80N/D10
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
RAB WPLEDFC80N/D10 LED Wall Pack delivers 9,945 lumens at 121 lm/W, replacing up to 400W metal halide. This 80W full-cutoff fixture features 4000K neutral white, 76 CRI, and a precision die-cast aluminum housing with tempered glass lens. Rated IP66 for wet locations, DLC listed (P1FUW81G), and backed by a 5-year warranty. Includes 0-10V dimming driver.
MODEL WPLEDFC80N/D10
Returnable: See conditions
120V
0.71A
208V
0.41A
240V
0.36A
277V
0.31A
Color Accuracy
76 CRI
Color temp
4000
DLC Listed
P1FUW81G
Driver
Constant Current
Efficacy
121 lm/W
Lumens
9,945 lm
Maximum Ambient Temperature
Suitable for use in up to 40C (104F)
Power Factor
99.5% at 120V, 93.5% at 277V
Rated Power
80W
Rated power
82.2
Replacement
Replaces up to 400W Metal Halide
Surge Protection
4kV
THD
6.39% at 120V, 10.26% at 277V
Wattage Equivalency
Replaces 320W Metal Halide