A17-4T150/480/3PRS
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
RAB A17-4T150/480/3PRS LED A17 Lamp delivers 21,555 lumens at 150W with 5000K cool color temperature. Type IV distribution provides forward throw for area lighting. 480V input with 3-pin receptacle and shorting cap. Bronze finish. Pole mount configuration. 100,000-hour LED lifespan. 5-Year No-Compromise Warranty.
MODEL A17-4T150/480/3PRS
BRAND
each
Contact supplier for technical support on: 888-722-1000
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
120V
/480
DLC Listed
DLC Type
DLC Premium
DLC Version
5.1
Driver
Constant Current
Efficacy
Finish
Bronze
Height
6.3
Hours
100000
Input Wattage
Lamp Info
LED
Length
29.53
Lumens
Volume
1.42
Watts
Width
Key Features
Powerful 150W LEDUtilizes advanced LED technology to offer high brightness while consuming less energy than traditional lighting solutions.
480V CompatibilityDesigned to operate efficiently at 480 volts, making it suitable for commercial and industrial applications.