A17-4T70/7PRS
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
RAB A17-4T70/7PRS LED A17 Lamp delivers 10,055 lumens at 70W with Type IV distribution. Universal 120-277V input, pole mount, and 7-pin receptacle with shorting cap. Bronze finish. 100,000-hour LED lifespan. 5-Year No-Compromise Warranty.
MODEL A17-4T70/7PRS
Returnable: See conditions
120V
0.58A/0.49A/0.41A
208V
0.33A/0.28A/0.24A
240V
0.30A/0.26A/0.21A
277V
0.27A/0.23A/0.19A
Constant Current
Efficacy
Input Wattage
50-73
Volume
1.42
Watts
Width
11.3
Key Features
  • High Lumen Output: Delivers 10, 055.1 lumens for superior brightness and visibility.
  • Versatile Voltage Range: Operates on a wide voltage range from 120V to 277V, accommodating various electrical systems.