Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear SPB16 Linear Bearing, Ball Bushing, Pillow Block, Super, 1 in, Closed, Self-aligning; Use with 1 in Diameter Class L Shaft in end supported applications Self-aligning; Use with 1 in Diameter Class L Shaft in end supported applications
MODEL SPB16
$181.64 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
- The Super Ball Bushing bearing is self-aligning, lightweight and adjustable with a low coefficient of friction.
- The wear-resistant, engineered-polymer retainers and outer sleeves reduce inertia and noise in critical, high speed applications.
- Radially floating bearing plates. When installed in an adjustable housing, the Super Ball Bushing Bearing may be adjusted to a specific diametrical fit-up for accurate and repeatable movement.
Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Adjustable/Not Adjustable | Not Adjustable |
| Closed/Open | Closed |
| Roll Pack | No Roll Pack |
| Food Grade Rated | Not Food Grade |
| Self Alignment | Self-aligning |
| Single/Twin | Single |
| Use with shafting class | L |
| Nominal Diameter | 25.400 mm / 1 in |
| Length | 71.374 mm / 2.81 in |
| Height | 55.626 mm / 2.19 in |
| Performance | Value |
|---|---|
| Load Capacity, Dynamic | 4,670.633 N / 1050 lbf |
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more
JET 894164 ETM-949 Mill with 3-Axis Newall DP700 (Quill) DRO and X Y Z-Axis JET Powerfeeds and USA Powered Draw Bar
| Brand | JET Tools |
| Model | 894164 |
$39,304.45
Each
Free Shipping orders over $100
DRILLCO 900A123 23/64 Taper Length Drills High Speed Steel Bright 118 degree Point
| Brand | Drillco |
| Model | 900A123 |
$15.12
Each
Free shipping
Reviews
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more