Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear SPB16OPN Linear Bearing, Ball Bushing, Pillow Block, Super, 1 in, Open, Self-aligning, Adjustable; Use with 1 in Diameter Class L Shaft in continuously supported applications Self-aligning, Adjustable; Use with 1 in Diameter Class L Shaft in continuously supported applications
MODEL SPB16OPN
$214.60 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Description
- The Super Ball Bushing bearing is self-aligning, lightweight and adjustable with a low coefficient of friction.
- The wear-resistant, engineered-polymer retainers and outer sleeves reduce inertia and noise in critical, high speed applications.
- Radially floating bearing plates. When installed in an adjustable housing, the Super Ball Bushing Bearing may be adjusted to a specific diametrical fit-up for accurate and repeatable movement.
Dimension
| A | 82.55 mm (3.250 in) |
|---|---|
| a | 30.00 ° (30.000 °) |
| A1 | 30.23 mm (1.190 in) |
| A2 | 31.75 mm (1.250 in) |
| B | 66.80 mm (2.630 in) |
| d | 25.40 mm (1.000 in) |
| E | 14.22 mm (0.560 in) |
| E1 | 73.03 mm (2.875 in) |
| E2 | 44.45 mm (1.750 in) |
| F1 | 9.65 mm (0.380 in) |
| G | 22.10 mm (0.870 in) |
| G1 | 36.83 mm (1.450 in) |
| G2 | 1/4-28 |
| H | 30.15 mm (1.187 in) |
| H1 | 50.80 mm (2.000 in) |
| N | 5.59 mm (0.220 in) |
| N | #10 |
Performance
| Load Capacity, Dynamic | 3, 469.613 N / 780 lbf |
|---|
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more
Whitney Tool 20220 Keyseat Milling Cutter, Style 110, 1-1/4" Cut Diameter, 1/8" Cut Width, M-42
| Brand | Whitney Tool |
| Model | 20220 |
$103.91
Each
Free Shipping orders over $100
$219.99
Each
Free Shipping orders over $100
JET 894180 ETM-949 Mill with Servo X Y Z-Axis Powerfeeds and USA Air Powered Draw Bar
| Brand | JET Tools |
| Model | 894180 |
$36,487.45
Each
Free Shipping orders over $100
Whitney Tool 30306 Keyseat Milling Cutter, Solid Carbide, 3/16" Cut Diameter, 1/32" Cut Width
| Brand | Whitney Tool |
| Model | 30306 |
$66.72
Each
Free shipping
Whitney Tool 10241 Keyseat Milling Cutter, Style 110, 1-1/2" Cut Diameter, 11/64" Cut Width
| Brand | Whitney Tool |
| Model | 10241 |
$72.40
Each
Free shipping
$241.21
Each
Free Shipping orders over $100
$70.44
Each
Free shipping
$162.90
Each
Free Shipping orders over $100
Reviews
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more