We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson SPB24 Super Ball Bushing Pillow Block linear bearing, 1.5 in bore, closed configuration, self-aligning. Designed for use with 1.5 in diameter Class L shaft in end supported applications. The Super series delivers 3x load capacity and 27x travel life versus conventional ball bushings.
MODEL SPB24
$341.54 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Description
- The Super Ball Bushing bearing is self-aligning, lightweight and adjustable with a low coefficient of friction.
- The wear-resistant, engineered-polymer retainers and outer sleeves reduce inertia and noise in critical, high speed applications.
- Radially floating bearing plates. When installed in an adjustable housing, the Super Ball Bushing Bearing may be adjusted to a specific diametrical fit-up for accurate and repeatable movement.
| A | 120.65 mm (4.750 in) |
|---|---|
| A2 | 88.90 mm (3.500 in) |
| B | 101.60 mm (4.000 in) |
| d | 38.10 mm (1.500 in) |
| E1 | 104.78 mm (4.125 in) |
| E2 | 63.50 mm (2.500 in) |
| F | 73.15 mm (2.880 in) |
| F1 | 12.70 mm (0.500 in) |
| G | 44.45 mm (1.750 in) |
| G1 | 28.70 mm (1.130 in) |
| G2 | 1/4-28 |
| H | 44.45 mm (1.750 in) |
| H1 | 82.55 mm (3.250 in) |
| N | 7.11 mm (0.280 in) |
| N | 1/4 |
| Load Capacity, Dynamic | 8,896.443 N / 2000 lbf |
|---|
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read moreSKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more| Brand | Brewer |
| Model | HM |
| Brand | Siemens Controls |
| Model | 3LD2113-0TK53 |
| Brand | Microcentric |
| Model | CB80-NDR/A6 |
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read moreSKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more