We never sell your data to third parties
Baldor EM3711T is a 10 HP, 3490 RPM 3-phase Super-E premium efficient motor with a NEMA 215T frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Designed for general-purpose applications like pumps, fans, and compressors, it operates on 208-230/460V at 60 Hz with a 1.15 service factor and features Class F insulation and NEMA Design B torque characteristics.
MODEL EM3711T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$1,757.14 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
215T
Frame Material
Steel
HP
10
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Duty
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
120
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
2
Overall Length
17.89 in
Phase
3
Power Factor
88
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
3400 - 3600
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.375IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
3600
Voltage
230/460
| Output | 10 |
|---|---|
| RPM | 3490 |
| Pallet Quantity | 9 |
| Specification Number | 37H244S864G2 |
| Frame | 215T |
| Weight | 120. 000 LB |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 208-230/460 |
| Poles | 02 |
| Class | STOCK |
| Type | 3729M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | D |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783713 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3729M |
| Elec. Spec | 37WGS864 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 37H244 |
| Layout | 37LYH244 |
| Frame | 215T |
| Mounting | F1 |
| Poles | 02 |
| Created Date | 1/3/2011 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/5/2013 |
| Leads | 9#14 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for EM3711T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 37H244S864G2 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 1/10/2011 | 29M 2P TEFC HOR 215T SUPER-E | |
| 37H244Y858 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 9/24/1999 | 44M 2P TEFC HOR 215T SUPER-E | |
| 37F380Y858 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/10/1999 | 44M 2P TEFC HOR 215T SUPER-E | |
| 37F380Y858 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/9/1999 | 44M 2P TEFC HOR 215T SUPER-E |
| Nameplate No. | NP1259L |
|---|---|
| CAT. NO. | EM3711T |
| SPEC. | 37H244S864G2 |
| HP | 10 |
| VOLTS | 208-230/460 |
| AMP | 24. 9-23. 6/11. 8 |
| RPM | 3490 |
| FRAME | 215T |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | G |
| DES | B |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 90. 2 |
| PF | 87 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6307 |
| ODE | 6206 |
| ENCL | TEFC |
| SN | |
General Characteristics
| Full Load Torque | 15 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 4. 17 Amps |
| Break-Down Torque | 47. 2 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 972 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 22. 6 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 78°C |
| Locked-Rotor Torque | 26. 2 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 96°C |
| Starting Current | 78. 5 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 53 | 74 | 84 | 87 | 89 | 89 | 88 |
| Efficiency | 86. 8 | 91 | 91. 3 | 90. 8 | 89. 4 | 87. 7 | 90 |
| Speed (RPM) | 3576 | 3549 | 3518 | 3486 | 3450 | 3408 | 3464 |
| Line Amperes | 4. 98 | 6. 87 | 9. 13 | 11. 8 | 14. 7 | 17. 9 | 13. 5 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA214702 | SA 37H244S864G2 | 1 EA |
| RA201904 | RA 37H244S864G2 | 1 EA |
| 36FN3000C02 | EXFN, PLASTIC, 5. 25 OD, 1. 175 ID | 1 EA |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA |
| HW3200A01 | 3/8-16X3/4 I-BLT WELDED F/S | 1 EA |
| 37CB3006 | 37 CB CASTING W/1. 38 LEAD HOLE @ 6: 00 | 1 EA |
| 37GS1000SP | GASKET, CONDUIT BOX STD., . 06 THICK LEXI | 1 EA |
| 51XW2520A12 | . 25-20 X. 75, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 37EP3101A01SP | FR ENDPLATE, TEFC, 37 L&M, W/GREASER | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HW5100A06 | W2420-025 WVY WSHR (WB) | 1 EA |
| 37EP3100A01SP | STD PU ENDPLATE, ENCL, 37 'T'-307 BRG, W/ | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| XY3118A12 | 5/16-18 HEX NUT DIRECTIONAL SERRATION | 4 EA |
| 07FH4007SP | IEC FH W/GRSR, NOTCH @ 6: 00 & 3 FAN CVR | 1 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 3 EA |
| 37CB4516 | LIPPED LID FOR 37 FRAME NEC KOBX | 1 EA |
| 37GS1008SP | 37 GS FOR CB LID - LEXIDE | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| HW2501F21 | KEY, 5/16 SQ X 2. 375 | 1 EA |
| HA7000A02 | KEY RETAINER RING, 1 1/8 DIA, 1 3/8 DIA | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| 51XB1214A20 | 12-14X1. 25 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| HA3104A14 | THRUBOLT- 5/16-18 X12. 125(OHIO) | 4 EA |
| MG1000Y03 | WILKO 689. 710 GOLD PAINT SUPER E | 0. 028 GA |
| LC0005E01 | CONN. DIA. /WARNING LABEL (LC0005/LB1119) | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| NP1259L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV CC NEMA PREMIUM | 1 EA |
| G0PA1000 | PACKAGING GROUP | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
Accesories
| Product Number | Description | Multiplier | |
|---|---|---|---|
| 37-3301 | C FACE KIT | P1 |
SKU: 2833706
Replacement motor
I ordered this motor on Wednesday and received it on Thursday by truck, fantastic shipping and very good pricing.
Read moreSKU: 25344
Outstanding customer service & competetive pricing
The website is great and easy to navigate but when we run into $1000+ orders a simple phone call is available.
Read moreBrand
Baldor
Model
EM3711T
Brand
Baldor
Model
EM3711T-BG
Brand
Baldor
Model
EM3711T-58
Brand
Baldor
Model
EM3711T-5
Brand
Teco-Westinghouse
Model
NP0102
Brand
Marathon Electric
Model
GT1018A
| Brand | Boston Gear |
| Model | 30636220 |
| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | AS-0619 |
| Brand | MRO Supply |
| Model | 9020-24-24 |
SKU: 2833706
Replacement motor
I ordered this motor on Wednesday and received it on Thursday by truck, fantastic shipping and very good pricing.
Read moreSKU: 25344
Outstanding customer service & competetive pricing
The website is great and easy to navigate but when we run into $1000+ orders a simple phone call is available.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/