Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear 411N25E0 400 Series Ball Profile Rail Carriage, Size: 25 mm, Normal Grade, E (Wide) Style, 0 - Clearance Preload, Steel Alloy.
MODEL 411N25E0
$147.64 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Description
- Polymer ball-return tube reduces noise and vibration while retaining lubrication
- Standard double lip end and longitudinal seals retain lubrication while protecting the bearing from contamination
- Lubrication channels that direct lubricant to individual ball tracks, maximizing lubricating effectiveness
- Double-faced ball tracks utilize a 45° face-to-face bearing arrangement, resulting in equal load-carrying capacity in all directions
- Carriages available with two internal configurations: standard ball bearings only (411), or premium ball cage added (413). When compared to the 411 design, the 413 option provides increased travel smoothness, lower noise at high speeds, and individual lubricant reservoirs. Both configurations are designed to run on the same rail (421)
Dimension
| [A] | 40.0 mm |
|---|---|
| [B] | 48.0 mm |
| [B2] | 12.5 mm |
| [G] | 9.0 mm |
| [J] | 34.2 mm |
| [L] | 79.2 mm |
| [L1] | 35.0 mm |
| [L3] | 57.5 mm |
| [LN] | 15.6 mm |
| [M1] | 14.2 mm |
| [N] | 35.0 mm |
| [S1] | M6 |
Performance
| 100 km Dynamic [Mx] Roll Moment | 211 N·m (156 lbf·ft) |
|---|---|
| 100 km Dynamic [My] Pitch Moment | 169 N·m (125 lbf·ft) |
| 100 km Dynamic [Mz] Yaw Moment | 169 N·m (125 lbf·ft) |
| 100 km Dynamic Load Rating | 15,952 N (3,586 lbf) |
| 50 km Dynamic [Mx] Roll Moment | 267 N·m (197 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic [My] Pitch Moment | 213 N·m (157 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic [Mz] Yaw Moment | 213 N·m (157 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic Load Rating | 20,100 N (4,519 lbf) |
| Maximum Acceleration | 50 m/s² (164 ft/s²) |
| Maximum Velocity | 5 m/s (16 ft/s) |
| Static [Mx] Roll Moment | 440 N·m (325 lbf·ft) |
| Static [My] Pitch Moment | 352 N·m (260 lbf·ft) |
| Static [Mz] Yaw Moment | 352 N·m (260 lbf·ft) |
| Static Load Rating | 41,100 N (9,240 lbf) |
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read more
Telemecanique GV2AF02
| Brand | Telemecanique |
| Model | GV2AF02 |
Call for pricing
BREWER HL-3 MACHINE CENTER SLIDE CSTG FOR HL
| Brand | Brewer |
| Model | HL-3 |
$86.20
Each
Free shipping
Cutler Hammer D2PAL Relay Socket 8 Pin 1 Pole flat elev term module compatable
| Brand | Cutler Hammer |
| Model | D2PAL |
Call for pricing
Thomson Linear 511P30C3ES1 500 Series Ball Profile Rail Carriage, size 30 mm, Precision grade, Narrow (C) style, approximately 0.13 C preload, steel construction. Includes ES1 offset lubrication in end caps with 6 mm dowel hole slip fit. Designed for high-load factory automation applications.
| Brand | Thomson Linear |
| Model | 511P30C3ES1 |
$394.28
Each
Free Shipping orders over $100
Telemecanique TSXCUSB485
| Brand | Telemecanique |
| Model | TSXCUSB485 |
Call for pricing
$222.97
Each
Free Shipping orders over $100
$83.06
Each
Free shipping
Cutler Hammer FH37 HEATER A
| Brand | Cutler Hammer |
| Model | FH37 |
Call for pricing
Reviews
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read more