We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear 411N25E1 Profile Rail, 400 Series Ball Carriage, Size: 25 mm, Normal Grade, E Style, 1 - Approximately 0.03 C Preload, Steel Alloy E Style, 1 - Approximately 0.03 C Preload, Steel Alloy
MODEL 411N25E1
$147.64 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
- Polymer ball-return tube reduces noise and vibration while retaining lubrication
- Standard double lip end and longitudinal seals retain lubrication while protecting the bearing from contamination
- Lubrication channels that direct lubricant to individual ball tracks, maximizing lubricating effectiveness
- Double-faced ball tracks utilize a 45° face-to-face bearing arrangement, resulting in equal load-carrying capacity in all directions
| Dimension | |
|---|---|
| [A] | 40.0 mm |
| [B] | 48.0 mm |
| [B2] | 12.5 mm |
| [G] | 9.0 mm |
| [J] | 34.2 mm |
| [L] | 79.2 mm |
| [L1] | 35.0 mm |
| [L3] | 57.5 mm |
| [LN] | 15.6 mm |
| [M1] | 14.2 mm |
| [N] | 35.0 mm |
| [S1] | M6 |
| Performance | |
|---|---|
| 100 km Dynamic [Mx] Roll Moment | 211 N·m (156 lbf·ft) |
| 100 km Dynamic [My] Pitch Moment | 169 N·m (125 lbf·ft) |
| 100 km Dynamic [Mz] Yaw Moment | 169 N·m (125 lbf·ft) |
| 100 km Dynamic Load Rating | 15, 952 N (3, 586 lbf) |
| 50 km Dynamic [Mx] Roll Moment | 267 N·m (197 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic [My] Pitch Moment | 213 N·m (157 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic [Mz] Yaw Moment | 213 N·m (157 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic Load Rating | 20, 100 N (4, 519 lbf) |
| Maximum Acceleration | 50 m/s² (164 ft/s²) |
| Maximum Velocity | 5 m/s (16 ft/s) |
| Static [Mx] Roll Moment | 440 N·m (325 lbf·ft) |
| Static [My] Pitch Moment | 352 N·m (260 lbf·ft) |
| Static [Mz] Yaw Moment | 352 N·m (260 lbf·ft) |
| Static Load Rating | 41, 100 N (9, 240 lbf) |
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read moreSKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read moreSKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read moreSKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read more