We never sell your data to third parties
Thomson Linear 511P25D1LG2 500 Series Ball Profile Rail Carriage, size 25 mm, Precision grade, D (Narrow Long) style, 1 - approximately 0.03 C preload, steel construction, with Long Life Lube Block option and G2 - greased with Krytox GPL227.
MODEL 511P25D1LG2
$522.56 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
- Straight rails through advanced grinding technologies
- Simple installation and greater accuracy with joint-free rails up to 6 meters
- Smooth, quiet movement through patented insert molded recirculation paths and optimized geometries
- Extended lubrication life as a result of grease pockets built into the recirculation path
- Multiple carriage styles and sizes available
- On site field modifiable modular seals
- Rail and carriage options from stock for short delivery
- Customization with expanded accessory offering
- Replaces Thomson AccuGlide
| [A] | 36.0 mm |
|---|---|
| [B] | 48.0 mm (+0.00 / -0.40) |
| [B2] | 12.5 mm |
| [G] | 9.0 mm |
| [J] | 30.5 mm |
| [L] | 150.5 mm |
| [L1] | 50.0 mm |
| [L3] | 78.5 mm |
| [M1] | 5.5 mm |
| [N] | 35.0 mm |
| [O] | 7.5 mm |
| [S2] | M6 |
| 100 km Dynamic [Mx] Roll Moment | 349 N·m (257 lbf·ft) |
|---|---|
| 100 km Dynamic [My] Pitch Moment | 365 N·m (269 lbf·ft) |
| 100 km Dynamic [Mz] Yaw Moment | 365 N·m (269 lbf·ft) |
| 100 km Dynamic Load Rating | 25, 500 N (5, 733 lbf) |
| 50 km Dynamic [Mx] Roll Moment | 440 N·m (325 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic [My] Pitch Moment | 460 N·m (339 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic [Mz] Yaw Moment | 460 N·m (339 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic Load Rating | 32, 128 N (7, 223 lbf) |
| Maximum Acceleration | 100 m/s² (328 ft/s²) |
| Maximum Velocity | 5 m/s (16 ft/s) |
| Static [Mx] Roll Moment | 825 N·m (608 lbf·ft) |
| Static [My] Pitch Moment | 863 N·m (637 lbf·ft) |
| Static [Mz] Yaw Moment | 863 N·m (637 lbf·ft) |
| Static Load Rating | 60, 300 N (13, 556 lbf) |
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read moreSKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more| Brand | Thomson Linear |
| Model | HD24B017-0350COO1EES |
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read moreSKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more