We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear BN5010 Lead Nut Only, BN Style, 0.5 in X 0.100 in, Non-Preloaded, RH, SAE 660 bearing Bronze, 620 lbf Design Load SAE 660 bearing Bronze, 620 lbf Design Load
MODEL BN5010
This vendor has a minimum order quantity of 2. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
$78.96 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 2
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
- Thomson BSA uses SAE 660 bearing bronze for standard bronze nuts.
- SAE 660 bearing bronze which provides excellent load carrying ability, good wear resistance and is less susceptible to damage from impact and shock loading.
| A | 25.4 mm (1.00 in) |
|---|---|
| B | 25.4 mm (1.00 in) |
| C | 9.7 mm (0.38 in) |
| TH | 15/16-16 |
| Max Dynamic Load | 2,758 N (620 lbf) |
|---|
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read moreSKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more| Brand | WEG |
| Model | APP30-38 |
| Brand | SealMaster |
| Model | MSFD-28 |
| Brand | Drillco |
| Model | 25A432P |
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read moreSKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more