We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear XCB2-12X2.5M Lead Nut Only, XC Style, Advanced, Metric Thread Mount, 12 mm X 5 mm, Anti-Backlash, RH, Acetal, 125 lbf Design Load Anti-Backlash, RH, Acetal, 125 lbf Design Load
MODEL XCB2-12X2.5M
$109.13 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
- The XC Model Anti-Backlash assembly is the most advanced Anti-Backlash nut design. The unique patented ActiveCAM accomplishes high axial stiffness, zero backlash and the absolute minimum drag torque. This advantage produces assemblies that cost less, perform better and last longer.
- The ActiveCAM automatically adjusts for wear insuring zero backlash for the life of the nut.
| A | 28.5 mm (1.12 in) |
|---|---|
| B | 57.2 mm (2.25 in) |
| C | 9.5 mm (0.38 in) |
| TH | M25 x 1.5 |
| Max Dynamic Load | 556 N (125 lbf) |
|---|
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read moreSKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more| Brand | Thomson Linear |
| Model | SB2-16X2.5M |
| Brand | LS Electric |
| Model | 02154100UL |
| Brand | Thomson Linear |
| Model | XCT4-12X2.5M |
| Brand | Thomson Linear |
| Model | SN4-6208X |
| Brand | Grundfos |
| Model | 96084116 |
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read moreSKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more