Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear XCT5013V Lead Nut Only, XC Style, Advanced, Inch Thread Mount, 0.5 in X 0.077 in, Anti-Backlash, RH, Acetal, 125 lbf Design Load Anti-Backlash, RH, Acetal, 125 lbf Design Load
MODEL XCT5013V
$111.78 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
- The XC Model Anti-Backlash assembly is the most advanced Anti-Backlash nut design. The unique patented ActiveCAM accomplishes high axial stiffness, zero backlash and the absolute minimum drag torque. This advantage produces assemblies that cost less, perform better and last longer.
- The ActiveCAM automatically adjusts for wear insuring zero backlash for the life of the nut.
| A | 28.4 mm (1.12 in) |
|---|---|
| B | 57.2 mm (2.25 in) |
| C | 9.7 mm (0.38 in) |
| TH | 15/16-16 |
| Max Dynamic Load | 556 N (125 lbf) |
|---|
Cle-Line C97401 1500-TT #47 HS JOBBER DRILL 135-DEG SP TIN-TIP
| Brand | Cle-Line |
| Model | C97401 |
$1.37
Each
Free shipping
$117.46
Each
Free Shipping orders over $100
REIFF AND NESTOR 71232 3/8-16 4FL H-3 STI FAST SPFL PLUG TAPS 136
| Brand | Reiff & Nestor |
| Model | 71232 |
$29.82
Each
Free shipping
REIFF AND NESTOR 25211 3/8-16 3FL H-1 TAPER TAPS 103
| Brand | Reiff & Nestor |
| Model | 25211 |
$9.55
Each
Free shipping
REIFF AND NESTOR 61898 9/16-18 PH-12 6-N TREAT PLUG THD FORMER TAPS 16B
| Brand | Reiff & Nestor |
| Model | 61898 |
$65.24
Each
Free shipping
REIFF AND NESTOR 71632 1/2-13 4FL H-3 STI FAST SPFL PLUG TAPS 136
| Brand | Reiff & Nestor |
| Model | 71632 |
$39.56
Each
Free shipping
$469.71
Each
Free Shipping orders over $100
$609.70
Each
Free Shipping orders over $100