Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear 7828136 Ball Spline, Outer Race Only, 2.500 in Spline Nominal Diameter, Non-Preloaded, 3 Active Races, with Keyway, Steel Non-Preloaded, 3 Active Races, with Keyway, Steel
MODEL 7828136
$3,475.77 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
- Outer race only, No inner race (shaft)
- Offers high speed, anti-friction linear motion under high torsional loads
- All units available with and without keyway
- Lash — .005 inch maximum standard play perpendicular to rotational axis
- Efficiency — coefficient of friction .007 maximum
Specifications
| Specifications | Value |
|---|---|
| Flange | Not Available |
| Material | Steel |
| Number of Active Races | 3 |
| Preload | Non-Preloaded |
| Return Style | End Cap |
| Temperature Max | 300 °F |
| Weight | 7.5 lb |
| Wiper | Not available |
Dimensions
| Dimension | Value |
|---|---|
| [D] | 4.17 in |
| [d2] Root Diameter | 2.1 in |
| [KW] Keyway WxDxL | 0.250 x 0.125 x 3.000 in |
| [L] | 4.426 in |
| [L1] | 3.38 in |
| Ball Bearing Diameter | 0.375 in |
| Spline Nominal Diameter | 2.5 in |
Performance
| Performance | Value |
|---|---|
| Loac Capacity, Dyanmic | 13500 in-lbs |
| Load Capacity, Static | 36625 in-lbs |
ABB 490212 Board for Gx Drives 490212A 490226G94D
| Brand | ABB |
| Model | 490212 |
$0.00
Each
Free shipping
Greenfield 423133 A1 1384 TWO-PC GUIDE 1/4
| Brand | Greenfield Threading |
| Model | 423133 |
$43.82
Each
Free shipping
$45.55
Each
Free shipping
Starrett PT99310 Depth Rod, 100-125mm for 449 Depth Micrometers
| Brand | Starrett |
| Model | PT99310 |
$37.87
Each
Free shipping
Orbit SR2-200 2 RIGID 2-HOLE STRAP
| Brand | Orbit Industries |
| Model | SR2-200 |
$0.81
Each
Free shipping
Orbit 41100 4S 1-G 1 RAISED STEEL DEVICE RING
| Brand | Orbit Industries |
| Model | 41100 |
$1.95
Each
Free shipping
Berkeley B82910 10" (nominal) Submersible Pump End
| Brand | Berkeley |
| Model | B82910 |
$4,369.41
Each
Free Shipping orders over $100
CUTTING TOOL TECHNOLOGIES ANG-020C CUTTER BODIES
| Brand | Cutting Tool Technologies |
| Model | ANG-020C |
$207.60
Each
Free Shipping orders over $100