We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Martin D5-35UI-60 CEMA D-rated unequal impact trough idler. Features 5" diameter rollers for heavy-duty service, designed for 60" belt width. Engineered for impact zones in conveyor systems to absorb shock and protect the belt.
MODEL D5-35UI-60
Contact supplier for technical support on: 323-728-8117
$1,165.29 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Martin Sprocket & Gear Martin D5-35UI-60
UPC: 697950834146 | UNSPSC: 24101700 | GTIN:
Conveyors & Conveyor Parts > Conveyor Parts > Conveyor Troughing Idlers
Martin Unequal Impact Troughing Idler, Medium/Heavy Duty, D CEMA, 5 in Roll Dia, 35 deg Trough angle, 60 in Belt Width, Sealed Ball Bearing, 37.88 in Roller Length, 69 in Distance Between Mounting Holes, 58.36 in Distance Between Roller Ends, Steel
Features:
- External shield deters impurities from entering the bearing housing
- Flinger design removes contaminates away from the bearing housing by centrifugal force
- Martin triple labyrinth seal is grease filled that offers an additional level of protection from contaminants and water ingress impacting the bearing
- The contact lip seal adds additional level of protection
- CEMA D idlers have sealed for life ball bearings
- CEMA D idlers offers extremely low rolling resistance that allows for lower operating cost
- Patent pending idler end welding allows for protection against belt wear
- 1.06 in solid steel shaft machined to 25 mm at each end
- Martin idlers have exceptionally low TIR runout
Specs:
| Distance Between Roller Ends | 58.36 in |
|---|---|
| Distance Between Mounting Holes | 69 in |
| CEMA Rating | D |
| Trough Angle | 35 deg |
| Roll Diameter | 5 in |
| Roller Length | 37.88 in |
| Belt Width | 60 in |
| Bearing Type | Sealed Ball |
| Material | Steel |
| Type | Medium/Heavy Duty |
Packaging:
| Length | 71.5 in |
|---|---|
| Width | 11.0 in |
Certifications/Standards:
ECMA and NIBA Standards
SKU: 262188
Sprocket lm
Good quality product, arrived on time, will continue to buy from this company
Read more| Brand | Pramet |
| Model | CCMT 32.51-NF2:T8330 |
| Brand | Pramet |
| Model | RCMT 10T3MOSN-M:M9340 |
| Brand | Fenner Industrial Motion |
| Model | T901032 |
| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | LR-6003-2RS |
| Brand | Rexnord |
| Model | 714492 |
SKU: 262188
Sprocket lm
Good quality product, arrived on time, will continue to buy from this company
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/