We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Martin D6-R-30-09 CEMA D-rated steel return idler for conveyor systems. Features 6" diameter rollers, 30" belt width, and a 0.9" shaft. Designed for medium-duty applications requiring reliable belt support and tracking.
MODEL D6-R-30-09
Contact supplier for technical support on: 323-728-8117
$183.88 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Martin Sprocket & Gear Martin D6-R-30-09
UPC: 697950832678 | UNSPSC: 24101701 | GTIN:
Conveyors & Conveyor Parts > Conveyor Parts > Conveyor Rollers
Martin Trougher Replacement Roller, 6 in Dia, 33.38 in Length, 600 lb, Steel, 09 ga Wall Thickness
Specs:
| Wall Thickness | 09 ga |
|---|---|
| Load Capacity | 600 lb |
| Material | Steel |
| Diameter | 6 in |
| Length | 33.38 in |
Packaging:
Certifications/Standards:
CEMA/NIBA Standards
SKU: 254588
Electric motor pulley sheave
Good selection of motor belt pulley sheaves. Found the size unit I was looking to fit to my new compressor motor. confirmed with manufacturers rep then ordered. Price was good and MRO ships out ASAP. Free shipping. If you need real soon have to pay for quicker shipping.
Read more| Brand | SIEGMA |
| Model | 6IK120RGU-EFT/6GU50KB |
| Brand | Allen Bradley |
| Model | 871T-G5J18 |
| Brand | Boston Gear |
| Model | VT006-004-0-RM060-17 |
SKU: 254588
Electric motor pulley sheave
Good selection of motor belt pulley sheaves. Found the size unit I was looking to fit to my new compressor motor. confirmed with manufacturers rep then ordered. Price was good and MRO ships out ASAP. Free shipping. If you need real soon have to pay for quicker shipping.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/