We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Martin D6-45TSA-48-09 CEMA D-rated 45-degree trough idler for heavy-duty conveyor systems. Features 6" diameter rollers, 48" belt width, and a 0.9" shaft diameter. Self-aligning design ensures proper belt tracking under load.
MODEL D6-45TSA-48-09
Contact supplier for technical support on: 323-728-8117
$1,229.80 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Martin Sprocket & Gear Martin D6-45TSA-48-09
UPC: 697950829685 | UNSPSC: 24101700 | GTIN:
Conveyors & Conveyor Parts > Conveyor Parts > Conveyor Troughing Idlers
Martin Self-Aligner Equal Trougher Idler, Medium/Heavy Duty, D CEMA, 6 in Roll Dia, 45 deg Trough angle, 48 in Belt Width, Sealed Ball Bearing, 17.63 in Roller Length, 57 in Distance Between Mounting Holes, 43.06 in Distance Between Roller Ends, Steel
Features:
- External shield deters impurities from entering the bearing housing
- Flinger design removes contaminates away from the bearing housing by centrifugal force
- Martin triple labyrinth seal is grease filled that offers an additional level of protection from contaminants and water ingress impacting the bearing
- The contact lip seal adds additional level of protection
- CEMA D idlers have sealed for life ball bearings
- CEMA D idlers offers extremely low rolling resistance that allows for lower operating cost
- Patent pending idler end welding allows for protection against belt wear
- 1.06 in solid steel shaft machined to 25 mm at each end
- Martin idlers have exceptionally low TIR runout
- 09-guage wall thickness
Specs:
| Distance Between Roller Ends | 43.06 in |
|---|---|
| Distance Between Mounting Holes | 57 in |
| CEMA Rating | D |
| Trough Angle | 45 deg |
| Roll Diameter | 6 in |
| Roller Length | 17.63 in |
| Belt Width | 48 in |
| Bearing Type | Sealed Ball |
| Material | Steel |
| Type | Medium/Heavy Duty |
Packaging:
| Length | 59.5 in |
|---|---|
| Width | 11.0 in |
| Weight | 128.0 lb |
Certifications/Standards:
ECMA and NIBA Standards
SKU: 250135
Has the parts
Its hard to find parts these days. When I reorder, they are in stock and shipped quickly.
Read moreSKU: 251099
Spur gear
Our Yellow Karcher "Duckee" steers once more. The spur gear works as advertised!!!
Read moreSKU: 250096
Durable and high quality
I bought a second one to keep as a spare, but the first one still hasn’t shown any signs of wear. Seems like a quality part.
Read more| Brand | HubCity |
| Model | 0230-30748 |
SKU: 250135
Has the parts
Its hard to find parts these days. When I reorder, they are in stock and shipped quickly.
Read moreSKU: 251099
Spur gear
Our Yellow Karcher "Duckee" steers once more. The spur gear works as advertised!!!
Read moreSKU: 250096
Durable and high quality
I bought a second one to keep as a spare, but the first one still hasn’t shown any signs of wear. Seems like a quality part.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/