We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Martin Sprocket E6-FRD-84-4 CEMA E-rated flat carry idler for heavy-duty conveyor impact zones. Features 6" diameter rollers, 84" belt width, and a 4" shaft. Designed for high-impact loading and rugged material handling applications.
MODEL E6-FRD-84-4
Contact supplier for technical support on: 323-728-8117
$1,220.71 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Martin Sprocket & Gear Martin E6-FRD-84-4
UPC: 697950827896 | UNSPSC: 24101700 | GTIN:
Conveyors & Conveyor Parts > Conveyor Parts > Conveyor Troughing Idlers
Martin Flat Rubber Disc Carrier Idler, E CEMA, 6 in Roll Dia, 84 in Belt Width, Sealed Ball Bearing, 88 in Roller Length, 93 in Distance Between Mounting Holes, 88 in Distance Between Roller Ends, Steel
Features:
- External shield deters impurities from entering the bearing housing
- Flinger design removes contaminates away from the bearing housing by centrifugal force
- Martin triple labyrinth seal is grease filled that offers an additional level of protection from contaminants and water ingress impacting the bearing
- The contact lip seal adds additional level of protection
- CEMA E idlers have sealed for life ball bearings
- CEMA E idlers offers extremely low rolling resistance that allows for lower operating cost
- Patent pending idler end welding allows for protection against belt wear
- 1-5/8 in solid steel shaft machined down to 40 mm at each end
- Martin idlers have exceptionally low TIR runout
Specs:
| Distance Between Roller Ends | 88 in |
|---|---|
| Distance Between Mounting Holes | 93 in |
| CEMA Rating | E |
| Roll Diameter | 6 in |
| Roller Length | 88 in |
| Belt Width | 84 in |
| Bearing Type | Sealed Ball |
| Material | Steel |
Packaging:
| Length | 95.0 in |
|---|---|
| Width | 12.0 in |
| Weight | 180.72 lb |
Certifications/Standards:
ECMA and NIBA Standards
SKU: 262188
Sprocket lm
Good quality product, arrived on time, will continue to buy from this company
Read moreSKU: 254588
Electric motor pulley sheave
Good selection of motor belt pulley sheaves. Found the size unit I was looking to fit to my new compressor motor. confirmed with manufacturers rep then ordered. Price was good and MRO ships out ASAP. Free shipping. If you need real soon have to pay for quicker shipping.
Read more| Brand | Gates Rubber |
| Model | 405-5MGT-15 |
| Brand | Nachi Bearing |
| Model | 6200ZZEC3 |
SKU: 262188
Sprocket lm
Good quality product, arrived on time, will continue to buy from this company
Read moreSKU: 254588
Electric motor pulley sheave
Good selection of motor belt pulley sheaves. Found the size unit I was looking to fit to my new compressor motor. confirmed with manufacturers rep then ordered. Price was good and MRO ships out ASAP. Free shipping. If you need real soon have to pay for quicker shipping.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/