We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Baldor ECP2402T-4 is a 10 HP, 880 RPM, three-phase severe duty electric motor with a NEMA 284T frame (7.00 inch shaft height) and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This IEEE 841-rated motor operates on 460V at 60 Hz, features NEMA Premium Super-E efficiency, a 1.15 service factor, and Class F insulation. Designed for demanding applications in oil & gas, chemical, and wastewater treatment, it includes cast iron construction and carries a 5-year warranty.
MODEL ECP2402T-4
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$6,926.15 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Cast Iron
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
284T
Frame Material
Iron
HP
10
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Duty
Max Speed
1350 RPM
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
468
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
8
Overall Length
28 in
Phase
3
Power Factor
71
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
880
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.875IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
900
Voltage
460
| Output | 10 HP |
|---|---|
| RPM | 880 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 10H292Y680 |
| Frame | 284T |
| Weight | 468. 000 LB |
| Multiplier | SD |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | COLUMBUS |
| Voltage | 460 |
| Poles | 08 |
| Class | STOCK |
| Type | 1060M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | E |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 790518 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 1060M |
| Elec. Spec | 10WGY680 |
| CD Diagram | CD0006 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | COLUMBUS |
| Mech. Spec | 10H292 |
| Layout | 10LYH292 |
| Frame | 284T |
| Mounting | F1 |
| Poles | 08 |
| Created Date | 12/30/2010 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 3/26/2013 |
| Leads | 3#12 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for ECP2402T-4
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 10H292Y680 | BALDOR/COLUMBUS | 1/3/2011 | 60M 8P TEFC HOR 284T CHEM SERV 32-6 SE |
| Nameplate No. | NP2178E |
|---|---|
| CAT. NO. | ECP2402T-4 |
| SPEC. | 10H292Y680 |
| HP | 10 |
| VOLTS | 460 |
| AMP | 14. 4 |
| RPM | 880 |
| FRAME | 284T |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | G |
| DES | B |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 90. 2 |
| PF | 72 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6311 |
| ODE | 6311 |
| ENCL | TEFC |
| SN | |
General Characteristics
| Full Load Torque | 59. 6 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 7. 76 Amps |
| Break-Down Torque | 128 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 1. 02 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 100 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 38°C |
| Locked-Rotor Torque | 144 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 47°C |
| Starting Current | 71. 5 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 34 | 53 | 66 | 72 | 74 | 74 | 73 |
| Efficiency | 84. 9 | 90 | 90. 9 | 90. 6 | 90 | 88. 2 | 90. 2 |
| Speed (RPM) | 895 | 891 | 886 | 880 | 874 | 866 | 876 |
| Line Amperes | 8. 31 | 9. 84 | 11. 8 | 14. 4 | 17. 4 | 21. 2 | 16. 2 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA214271 | SA 10H292Y680 | 1 EA |
| RA201482 | RA 10H292Y680 | 1 EA |
| 09FN3001C02 | EXTERNAL FAN, PLASTIC | 1 EA |
| S/P107-000-004 | SUPER-E(284 FR. & UP)-CL PLANT, POLYREX E | 1 EA |
| 10CB1000A09P | CONDUIT BOX, MACH W/EPOXY PRIMER | 1 EA |
| 09GS1010 | GASKET, DWG, LEADWIRE SEPERATOR | 1 EA |
| 10XN3118K16 | 5/16-18 X 1' GRADE #5, STL, ZINC PLATE | 4 EA |
| HW1001A31 | LOCKWASHER 5/16, ZINC PLT. 591 OD, . 319 I | 4 EA |
| WD1000B16 | KPA-4C BURNDY TERMINAL | 1 EA |
| 10XN2520K06 | 1/4-20 X 3/8' HX HD SCREWGRADE 5, ZINC P | 1 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 1 EA |
| 10XN3816K28 | 3/8-16 X 1. 75 HEX HD CAP SCREW, GRADE 5 | 4 EA |
| HW1001A38 | LOCKWASHER 3/8, ZINC PLT. 688 OD, . 382 I | 4 EA |
| HW1001A38 | LOCKWASHER 3/8, ZINC PLT. 688 OD, . 382 I | 4 EA |
| HA4017A11 | 1/8 X 2. 75 GREASE EXT (F/S) | 1 EA |
| HA4017A03 | . 125 X 1. 75 GREASE EXT (F/S) | 1 EA |
| HA4024A02 | 1/8 DOUBLE FEMALE SS CPLG, MCM #4464K351 | 1 EA |
| HW4600B40 | V-RING SLINGER 2. 000 X 2. 680 X 0. 280 | 1 EA |
| HW5100A13 | W4627-047 WVY WSHER | 1 EA |
| HW4500A20 | 1/8NPT SL PIPE PLUG | 1 EA |
| 10XN3118K40 | 5/16-18 X 2. 50' HEX HD, GRADE 5 | 4 EA |
| 10EP1110A47P | PU ENDPLATE, MACH W/PRIMER | 1 EA |
| 10XN3816K28 | 3/8-16 X 1. 75 HEX HD CAP SCREW, GRADE 5 | 4 EA |
| HW4500A20 | 1/8NPT SL PIPE PLUG | 1 EA |
| HW4600B40 | V-RING SLINGER 2. 000 X 2. 680 X 0. 280 | 1 EA |
| 10XN3118K40 | 5/16-18 X 2. 50' HEX HD, GRADE 5 | 4 EA |
| 10FH1007P | FAN COVER, CAST W/EPOXY PRIMER | 1 EA |
| 10XN3118K20 | 5/16-18 X 1 1/4 GRADE 5 STEEL ZC PLATED | 3 EA |
| HW1001A31 | LOCKWASHER 5/16, ZINC PLT. 591 OD, . 319 I | 3 EA |
| 10CB1503A01P | CONDUIT BOX LIPPED LID, MACH W/EPXY PRMR | 1 EA |
| 14GS1003 | GASKET CONDUIT BOX LID, NEOP | 1 EA |
| 10XN2520K16 | 1/4-20 X 1' HX HD SCRW GRADE 5, ZINC P | 4 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 4 EA |
| HW2501H29 | KEY, 1/2 SQ X 3. 375 | 1 EA |
| MJ5001A01 | 46-665 RED SEALER | 0. 031 QT |
| MJ5001A14 | DYNAPRO SEAL, CP MOTORS VC#2508050 (603 | 0. 033 EA |
| MJ5002A01 | SILICON RUBBER SEALANT, 732CL 10. 3 OZ TU | 0. 025 EA |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| LB1002 | LABEL, MARINE DUTY (ON ROLLS) | 1 EA |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA |
| 10EP1110A44GP6 | FREP, MACH W/PRIMER & GREEN PAINT | 1 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| HW4500A21 | 1618BALEMITE FITTING 825 UNIVERSAL | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HA4001A01SP | DRAIN PLUG, PLASTIC (MICRO PLAS) | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 13 LB |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HW4500A03 | GREASE FITTING, . 125 NPT 1610(ALEMITE) 8 | 1 EA |
| HA4001A01SP | DRAIN PLUG, PLASTIC (MICRO PLAS) | 1 EA |
| HW2500A25 | WOODRUFF KEY USA #1008 #BLOW CARBON STEE | 1 EA |
| 51XB1214A20 | 12-14X1. 25 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| MG1025N19 | PAINT, 778. 50 WILKO, RELIANCE ELEC GREEN | 0. 07 GA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 4 EA |
| LC0006 | CONNECTION LABEL | 1 EA |
| NP2178E | SS CP SUPER-E UL CSA CC | 1 EA |
| 10PA1000 | PACKAGING GROUP COMBINED PRINT PK1023A06 | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 25992
Vem3546
It was harder to find this motor than I expected. MRO Supply had the best price of the 5 vendors I looked at.
Read moreSKU: 25590
2 hp motors
This order came in without any issues. The price on this order was very competitive.
Read moreSKU: 23169
Olha saves the day.. again.
I needed a great big motor, in a great big hurry, at a fair price, and Olha came through again. When I'm in the field, I do not have time to muck-around shopping for what I need - hoping that I get the part. It's imperative that I KNOW the part is coming. Prompt communications, and follow-up, is critical to my business, and Olha delivers.
Read moreBrand
Baldor
Model
EM2402T
Brand
WEG
Model
01009ET3E284T-W22
| Brand | SKF Bearing |
| Model | 6204-2RSH/GJN |
| Brand | Pyramex |
| Model | RCZ2410X3 |
SKU: 25992
Vem3546
It was harder to find this motor than I expected. MRO Supply had the best price of the 5 vendors I looked at.
Read moreSKU: 25590
2 hp motors
This order came in without any issues. The price on this order was very competitive.
Read moreSKU: 23169
Olha saves the day.. again.
I needed a great big motor, in a great big hurry, at a fair price, and Olha came through again. When I'm in the field, I do not have time to muck-around shopping for what I need - hoping that I get the part. It's imperative that I KNOW the part is coming. Prompt communications, and follow-up, is critical to my business, and Olha delivers.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/