We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Lenox 3001919L HOLESAWS-19L 1 3/16 30MM
MODEL 3001919L
Contact supplier for technical support on: 800 235 2000
$10.80 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 10 days
Returnable: Yes
Height
3.600
Length
1.700
Volume
0.006
Width
1.600
Stanley Black & Decker Lenox Tools 3001919L
UPC: 082472300192 | UNSPSC: 27112826 | GTIN: 00082472300192
Cutting Tools & Metalworking > Saw Blades > Hole Saws, Accessories & Kits > Hole Saws
LENOX TOOLS SPEED SLOT Hole Saw With T2 Technology, 1-3/16 in Dia, 1-7/8 in Cutting Depth, 1/2 in Arbor, 3-1/4 in Overall Length, 1/4 in Drill, Bi-Metal Cutting Edge, Toothed Cutting Edge, 1/4 in Chuck, Hex Shank, 3/8 in Shank, Use Arbor: 5L Snap-Back, 1L, 4L or 5L Standard, Applicable Materials: Stainless and Mild Steel, Cast Iron, Copper, Brass, Aluminum, Plastic, Wood and Composition Board
Features:
- Durable TUFF TOOTH design is reinforced to cut stronger and last longer, long lasting-patented Vari-Tooth design resists tooth strippage, stays sharp-high speed steel teeth resist breaking and offer extended life
- Plug removal as easy as 1, 2, 3 - Speed Slot features a staircase design for easy plug removal
- 50% longer life, 2X more durable vs prior generation in metal cutting, enhanced tooth geometry, a thin kerf design, and an advanced coating contribute, to the efficiency of the cutting process
- Increased wall thickness improves durability and minimizes tooth loss
- Larger, sharper teeth remove more wood for fast cutting
- Speed Slot staircase design for fast, easy plug ejection
Specs:
| Use Arbor | 5L Snap-Back™, 1L, 4L or 5L Standard |
|---|---|
| Chuck Size | 1/4 in |
| Cutting Edge Style | Toothed |
| Arbor Size | 1/2 in |
| Cutting Depth | 1-7/8 in |
| Shank Type | Hex |
| Cutting Edge Material | Bi-Metal |
| Drill Size | 1/4 in |
| Shank Size | 3/8 in |
| Overall Length | 3-1/4 in |
| Diameter | 1-3/16 in |
| Applicable Materials | Stainless and Mild Steel, Cast Iron, Copper, Brass, Aluminum, Plastic, Wood and Composition Board |
Packaging:
| Length | 3.625 in |
|---|---|
| Width | 1.69 in |
| Height | 1.69 in |
Certifications/Standards:
ARRA Compliant | Buy American Act Compliant