We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Lenox 1771960 HOLESAWS-K20L 1 1/4 32MM
MODEL 1771960
Contact supplier for technical support on: 800 235 2000
$8.41 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 10 days
Returnable: Yes
Stanley Black & Decker Lenox Tools 1771960
UPC: 885363002201 | UNSPSC: 27112826 | GTIN: 00885363002201
Cutting Tools & Metalworking > Saw Blades > Hole Saws, Accessories & Kits > Hole Saws
LENOX TOOLS Hole Saw, Optimized Tooth, Series: CoroMill 390, 1-1/4 in Dia, 1-5/8 in Cutting Depth, Bi-Metal Cutting Edge, Bi-Metal Body, 275/140/180/360/410 rpm, Use Arbor: 2L, 6L Snap-Back and 2L, 3L or 6L Standard, Applicable Materials: Wood, Nail Embedded Wood, Non-Ferrous Metal, Plastics and Composites, Metal, Stainless Steel, Drywall/Plaster, Cast Iron, Cement Board, Abrasives, Tile and Granite
Features:
- 50% longer life, 2X more durable vs prior generation
- Increased wall thickness improves durability and minimizes tooth loss, optimized tooth design penetrates metal with ease
- Larger, sharper teeth remove more wood for fast cutting
- Speed Slot staircase design for fast, easy plug ejection
- 275 rpm mild steel, 140 rpm tool/stainless steel, 180 rpm cast iron, 360 rpm brass, 410 aluminum
Specs:
| Use Arbor | 2L, 6L Snap-Back™ and 2L, 3L or 6L Standard |
|---|---|
| Cutting Depth | 1-5/8 in |
| Cutting Edge Material | Bi-Metal |
| Body Material | Bi-Metal |
| Speed | 275/140/180/360/410 rpm |
| Diameter | 1-1/4 in |
| Applicable Materials | Wood, Nail Embedded Wood, Non-Ferrous Metal, Plastics and Composites, Metal, Stainless Steel, Drywall/Plaster, Cast Iron, Cement Board, Abrasives, Tile and Granite |
| Type | Optimized Tooth |
Packaging:
| Length | 1.389 in |
|---|---|
| Width | 2.67 in |
| Height | 5.309 in |
Certifications/Standards:
ARRA Compliant | Buy American Act Compliant
| Brand | Vikan |
| Model | 29369 |