Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Lenox 1771962 HOLESAWS-K20MM-HS 20MM
MODEL 1771962
Contact supplier for technical support on: 800 235 2000
$7.77 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 10 days
Returnable: Yes
Stanley Black & Decker Lenox Tools 1771962
UPC: 885363002225 | UNSPSC: 27112826 | GTIN: 00885363002225
Cutting Tools & Metalworking > Saw Blades > Hole Saws, Accessories & Kits > Hole Saws
LENOX TOOLS SPEED SLOT Hole Saw With T2 Technology, 25/32 in Dia, Bi-Metal Body, Use Arbor: 5L Snap Back/1L, 4L, 5L Standard, Applicable Materials: Wood
Features:
- 50% longer life
- 2X more durable vs. prior generation LENOX hole saw
- Increased wall thickness improves durability and minimizes tooth loss
- Larger, sharper teeth remove more wood for fast cutting
- Speed Slot staircase design for fast, easy plug ejection
Specs:
| Use Arbor | 5L Snap Back/1L, 4L, 5L Standard |
|---|---|
| Body Material | Bi-Metal |
| Diameter | 25/32 in |
| Applicable Materials | Wood |
Packaging:
| Length | 6.0 in |
|---|---|
| Width | 3.875 in |
| Height | 1.4 in |
| Weight | 0.11 lb |
Certifications/Standards:
ARRA Compliant | Buy American Act Compliant
Whitney Tool 20316 Long Shank T-Slot Milling Cutter, 2" Cut Diameter, 1/4" Cut Width, M-42
| Brand | Whitney Tool |
| Model | 20316 |
$409.55
Each
Free Shipping orders over $100
$73.61
Each
Free shipping
Whitney Tool 25583 Face Angle Chamfer Milling Cutter, 3/4" Cut Diameter, 60 degree Included Angle, M42, w/ TiN Coating
| Brand | Whitney Tool |
| Model | 25583 |
$91.22
Each
Free shipping
$48.01
Each
Free shipping
Bando RAF2425 42 inch long 0.374 inch wide 0.315 inch high V-Belt
| Brand | Bando |
| Model | RAF2425 |
$12.44
Each
Free shipping
CUTTING TOOL TECHNOLOGIES ZEM-110 CUTTER BODIES
| Brand | Cutting Tool Technologies |
| Model | ZEM-110 |
$343.86
Each
Free Shipping orders over $100
Cle-Line C19186 1898T 15/32 JOBBER DRILL TiN
| Brand | Cle-Line |
| Model | C19186 |
$17.80
Each
Free shipping
Harwal VA80 VA-80 NBR V-Ring
| Brand | Harwal |
| Model | VA-80 |
$6.16
Each
Free shipping
Reviews