We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Baldor B81 is a 1/2 horsepower, 1725 RPM single-phase brake motor with a NEMA 56 frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Designed for applications requiring fast, controlled stopping such as conveyors, hoists, and machine tools, it operates on 115/230V at 60 Hz. This general-purpose brake motor features a 1.15 service factor and Class F insulation for reliable performance.
MODEL B81
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$90.60 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Mechanical Specifications
| Motor primary use | Compressor Duty |
|---|---|
| Horsepower | 5 |
| RPM | 3600 |
| Rotation | Clockwise |
| Enclosure type | ODP |
| Frame size | 56HZ |
| Mounting | Foot |
| Connection box | Side |
| Shaft diameter (in) | 0.625 |
| Shaft type | Smooth shaft w/ 0.19 x 0.19 key |
| Shaft height (from base) (in) | 3.5 |
| Overall length (in) | 14.1 |
| Overall height (in) | 9 |
| Bearings | Ball bearings |
| Frame material | Rolled steel |
Electrical Specifications
| Phase | Single |
|---|---|
| kW | 3.73 |
| Voltage | 230 |
| Amperage (full load) | 22 |
| Frequency (Hz) | 60 |
| Service factor | 1 |
| Duty cycle | Continuous-use rated |
| Integrated overload protection | Yes |
Foot Mount Specifications
| Base type | Rigid |
|---|---|
| Mounting hole pattern length (in) | 4, 5 |
| Mounting hole pattern width (in) | 4.88 |
Other Information
| Agency approvals | CSA Approved, UL Listed |
|---|
| LxWxH | 14.10 x 9.07 x 9.00 in. (35.81 x 23.04 x 22.86 cm) |
|---|
SKU: 701314
Exactly what i needed.
Exactly what was needed, delivered quickly as promised.
Read moreSKU: 25590
2 hp motors
This order came in without any issues. The price on this order was very competitive.
Read moreSKU: 25992
Positive
I am a Purchasing Agent for a company with 30 plants. MRO is one of the best vendors out there. Use you all the time.
Read more| Brand | Harwal |
| Model | VA-375V |
| Brand | Fasco |
| Model | A996A |
SKU: 701314
Exactly what i needed.
Exactly what was needed, delivered quickly as promised.
Read moreSKU: 25590
2 hp motors
This order came in without any issues. The price on this order was very competitive.
Read moreSKU: 25992
Positive
I am a Purchasing Agent for a company with 30 plants. MRO is one of the best vendors out there. Use you all the time.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/