We never sell your data to third parties
Hubbell WMBHSB30D SignalQuick SMS well mount BHSB DEL 30mm wiring device. Designed for industrial signaling applications, this device features a 30mm mounting and durable construction for reliable performance in demanding environments.
MODEL WMBHSB30D
This vendor has a minimum order quantity of 3. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$144.29 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 3
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Color
White
Construction
Molded
EU RoHS indicator
Yes
Material
Plastic (Delrin is a trademark of E.I. Dupont)
30mm, BHSB, Delrin
Specifications
| Hardware Type | |
|---|---|
| Sensor Style | 30 mm |
| Variation | BHSB, Delrin |
| Dimension A | 2.35" (59.7) |
| Dimension B | 1.90" (48.3) |
| Dimension C | 1.53" (38.9) |
| Dimension D | .65" (16.5) |
| Dimension E | .06" (1.52) |
| Dimension F | 1.44" (36.6) |
| Dimension G | 1.75" (44.5) |
| Dimension H | 1.75" (44.5) |
| Dimension I | 1.19" (30.1) |
| Thread | 1 1/4" x 11.5 NPT |
| Usage | Well Mounts adapt tubular proximity sensors to a wide variety of vessels for level detection applications. Keep systems sealed prior to sensor installation, as well as during sensor removal. Reliability and performance is improved because the sensor is is |
| UPC Number | 78358571018 |
SKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read more| Brand | Generac |
| Model | 351553 |
| Brand | JW Winco |
| Model | 50.1-ND-32-7 |
| Brand | MRO Supply |
| Model | A055F2D0R0-300E |
| Brand | JW Winco |
| Model | 50.3-ND-13-M5 |
| Brand | SEW Eurodrive |
| Model | FA127 R77 DRN90L4/BE2/TF/EK8A/V SO # 70.0120869501 |
| Brand | Dongan |
| Model | IC-0050-107 |
SKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/