We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Brown FKM (Fluoroelastomer) 75 Shore A O-ring for static and dynamic sealing applications. AS568 size 150 with an inner diameter of 5.239 inches and a cross section of 0.103 inches. Temperature range -13°F to +400°F (-25°C to +204°C). Suitable for use in hydraulic, pneumatic, and industrial sealing systems.
MODEL 75102872
This vendor has a minimum order quantity of 55. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
This product has a minimum order quantity of (12 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
$0.95 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(12 minimum)
Brand Minimum Order Quantity: 55
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Color
Brown
Cross section
0.103 in
Cross Section Shape
Circular Torus
Dash Number
150
Domestic/Import
Import
Durometer
75 Shore A
I.D.
2.862 in
Material
FKM
O.D.
3.068 in
Temperature Rating
40 to 120 deg F
Dichtomatik Dichtomatik BV75150
UPC: | UNSPSC: 31401503 | GTIN:
Gaskets & Packing > O-Rings & O-Ring Kits > O-Rings
DICHTOMATIK O-Ring, 2.862 in Inside Dia, 3.068 in Outside Dia, Cross Section: 0.103 in, Circular Torus Cross Section, Dash Number: 150, 75 Shore A Durometer, 40 to 120 deg F, FKM, Brown, Import
Features:
- Good chemical resistance to mineral oils and greases, synthetic oils and greases, motor, transmission and ATF oils up to 150 deg C, fuels, HFD flame resistant pressure fluids, aliphatic, aromatic and chlorinated hydrocarbons, water to a maximum of 80 deg C
- Very good weathering, ozone and aging resistance
- Very low gas permeability
Specs:
| Dash Number | 150 |
|---|---|
| Cross Section | 0.103 in |
| Cross Section Shape | Circular Torus |
| Durometer | 75 Shore A |
| Temperature Rating | 40 to 120 deg F |
| Domestic/Import | Import |
| Inside Diameter | 2.862 in |
| Outside Diameter | 3.068 in |
| Material | FKM |
| Color | Brown |
Packaging:
Certifications/Standards:
DNV Approved | ISD Certified | NFPA Listed | PTDA Certified
SKU: 1455041
Fast shipping
Order was filled quickly. Product was as described and packaging was good.
Read more| Brand | RAB Lighting |
| Model | ALEDXL3TN/480/7PR |
| Brand | Reiff & Nestor |
| Model | 24422 |
SKU: 1455041
Fast shipping
Order was filled quickly. Product was as described and packaging was good.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/