We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Dichtomatik E70046 75103245 EPDM 70 O-Rings
MODEL 75103245
This vendor has a minimum order quantity of 69. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
This product has a minimum order quantity of (15 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
$0.76 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(15 minimum)
Brand Minimum Order Quantity: 69
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Color
Black
Cross section
0.07 in
Cross Section Shape
Circular Torus
Dash Number
046
Domestic/Import
Import
Durometer
70 Shore A
I.D.
4.239 in
Material
EPDM
O.D.
4.379 in
Temperature Rating
40 to 120 deg F
Dichtomatik Dichtomatik E70046
UPC: | UNSPSC: 31401503 | GTIN:
Gaskets & Packing > O-Rings & O-Ring Kits > O-Rings
DICHTOMATIK O-Ring, 4.239 in Inside Dia, 4.379 in Outside Dia, Cross Section: 0.07 in, Circular Torus Cross Section, Dash Number: 046, 70 Shore A Durometer, 40 to 120 deg F, EPDM, Black, Import
Features:
- Very stable in hot water and steam, washing lyes, caustic soda and caustic potash, silicone oils and greases, many polar solutions, many diluted acids and chemicals
- Good resistance to ozone
- Incompatible with mineral oil products
Specs:
| Dash Number | 046 |
|---|---|
| Cross Section | 0.07 in |
| Cross Section Shape | Circular Torus |
| Durometer | 70 Shore A |
| Temperature Rating | 40 to 120 deg F |
| Domestic/Import | Import |
| Inside Diameter | 4.239 in |
| Outside Diameter | 4.379 in |
| Material | EPDM |
| Color | Black |
Packaging:
Certifications/Standards:
DNV Approved | ISD Certified | NFPA Listed | PTDA Certified
| Brand | Isostatic |
| Model | CC-8000 |
| Brand | Thomson Linear |
| Model | A22-05B5-12D |
| Brand | Cooper Wiring |
| Model | 7503A |
| Brand | Pfannenberg |
| Model | 23106800155 |
| Brand | Wiegmann |
| Model | N1C101004 |
| Brand | Orbit Industries |
| Model | OL80L |
| Brand | Dichtomatik |
| Model | 75103645 |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/