We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Dichtomatik E70177 EPDM 70 Shore A O-ring conforming to AS568 size 177. It has an inner diameter of 1.734 inches and a cross section of 0.139 inches. This O-ring is suitable for static and dynamic sealing applications in hydraulic, pneumatic, and industrial systems. Operating temperature range is -65°F to +300°F (-54°C to +149°C).
MODEL 75103405
This vendor has a minimum order quantity of 21. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
This product has a minimum order quantity of (5 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
$2.57 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(5 minimum)
Brand Minimum Order Quantity: 21
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Color
Black
Cross section
0.103 in
Cross Section Shape
Circular Torus
Dash Number
177
Domestic/Import
Import
Durometer
70 Shore A
I.D.
9.487 in
Material
EPDM
O.D.
9.693 in
Temperature Rating
40 to 120 deg F
Dichtomatik Dichtomatik E70177
UPC: | UNSPSC: 31401503 | GTIN:
Gaskets & Packing > O-Rings & O-Ring Kits > O-Rings
DICHTOMATIK O-Ring, 9.487 in Inside Dia, 9.693 in Outside Dia, Cross Section: 0.103 in, Circular Torus Cross Section, Dash Number: 177, 70 Shore A Durometer, 40 to 120 deg F, EPDM, Black, Import
Features:
- Very stable in hot water and steam, washing lyes, caustic soda and caustic potash, silicone oils and greases, many polar solutions, many diluted acids and chemicals
- Good resistance to ozone
- Incompatible with mineral oil products
Specs:
| Dash Number | 177 |
|---|---|
| Cross Section | 0.103 in |
| Cross Section Shape | Circular Torus |
| Durometer | 70 Shore A |
| Temperature Rating | 40 to 120 deg F |
| Domestic/Import | Import |
| Inside Diameter | 9.487 in |
| Outside Diameter | 9.693 in |
| Material | EPDM |
| Color | Black |
Packaging:
Certifications/Standards:
DNV Approved | ISD Certified | NFPA Listed | PTDA Certified
SKU: 1457302
Perfect fit
I like this company. They had exactly what I needed for a cheaper price than competitors and free shipping. The quality is good, I'll return in the future.
Read more| Brand | SolaHD |
| Model | SDP5-5-100T |
| Brand | Chicago-Latrobe |
| Model | 68869 |
| Brand | SolaHD |
| Model | SDN5-24-100P |
| Brand | HI-LO |
| Model | A130 |
SKU: 1457302
Perfect fit
I like this company. They had exactly what I needed for a cheaper price than competitors and free shipping. The quality is good, I'll return in the future.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/