We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Dichtomatik E70276 EPDM 70 Shore A O-ring for static and dynamic sealing applications. AS568 size 276. Temperature range -65°F to +300°F (-54°C to +149°C). Suitable for use in hydraulic, pneumatic, and industrial sealing systems.
MODEL 75103559
This vendor has a minimum order quantity of 13. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
This product has a minimum order quantity of (3 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 800 328 2840
$4.10 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(3 minimum)
Brand Minimum Order Quantity: 13
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Color
Black
Cross section
0.139 in
Cross Section Shape
Circular Torus
Dash Number
276
Domestic/Import
Import
Durometer
70 Shore A
I.D.
10.984 in
Material
EPDM
O.D.
11.262 in
Temperature Rating
40 to 120 deg F
Dichtomatik Dichtomatik E70276
UPC: | UNSPSC: 31401503 | GTIN:
Gaskets & Packing > O-Rings & O-Ring Kits > O-Rings
DICHTOMATIK O-Ring, 10.984 in Inside Dia, 11.262 in Outside Dia, Cross Section: 0.139 in, Circular Torus Cross Section, Dash Number: 276, 70 Shore A Durometer, 40 to 120 deg F, EPDM, Black, Import
Features:
- Very stable in hot water and steam, washing lyes, caustic soda and caustic potash, silicone oils and greases, many polar solutions, many diluted acids and chemicals
- Good resistance to ozone
- Incompatible with mineral oil products
Specs:
| Dash Number | 276 |
|---|---|
| Cross Section | 0.139 in |
| Cross Section Shape | Circular Torus |
| Durometer | 70 Shore A |
| Temperature Rating | 40 to 120 deg F |
| Domestic/Import | Import |
| Inside Diameter | 10.984 in |
| Outside Diameter | 11.262 in |
| Material | EPDM |
| Color | Black |
Packaging:
Certifications/Standards:
DNV Approved | ISD Certified | NFPA Listed | PTDA Certified
| Brand | Martin Sprocket |
| Model | DS40A24 |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | HBTSS16BK |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/